جزییات خبر

سرویس قم
مدیرحوزه‌های علمیه کشوردردیدار بامسئولان کمیته امدادقم اعلام کرد

مددکاری اسلامی، تعامل جدید کمیته امداد و حوزه علمیه

کمیته امداد به عنوان یک نهاد عملیاتی باید رویکرد پژوهشی را در فعالیت‌های خود قرار دهد؛ چرا که سرمایه‌گذاری در این زمینه، ارتقاء فعالیت های این نهاد را در پی دارد.

(شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶) ۱۲:۲۳

مدیر حوزه های علمیه کشور در مورد تعامل بیشتر بین کمیته امداد و حوزه های علمیه با مسئولان کمیته امداد قم گفت‌وگو کرد. 

به گزارش سایت خبری کمیته امداد ,آیت الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه های علمیه کشور در دیدار با مسئولان کمیته امداد قم عنوان کرد: علوم انسانی و اجتماعی بعد از رنسانس با نگاهی غیرالهی در غرب پایه ریزی شد تا جای دین را بگیرد؛ البته این علوم دستاوردهای مهمی نیز داشته که نباید مورد بی مهری قرار بگیرد؛ اما از این طرف باید این واقعیت را بدانیم که این ساختار و منظومه علوم انسانی و اجتماعی بدیل و جایگزین دین به شمار می آید و با این نگاه تولید شده و به پیش رفته است.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه، با بیان این مطلب که چند نوع نگاه در مواجهه با علوم انسانی و اجتماعی وجود دارد، بیان کرد: ما باید به استنباط های دینی خود اکتفا کرده و توجهی به این علوم نداشته باشیم؛ اما نگاه درست در این رابطه آن است که هیچ کدام از این دو نگاه درست نبوده و هم باید به این علوم توجه داشت و هم از استنباط های دینی استفاده کرد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه افزود: تمام تحقیقات در علوم انسانی و اجتماعی برای این است که به یک عمل منتهی شود و مددکاری اجتماعی غایت این کار است؛ مددکاری فعلی اجتماعی و ناظر به حل مشکلات است و این فعل زمانی کامل خواهد شد که هم تجربه بشری در آن لحاظ شود و هم نگاه دینی به آن تزریق شود.

امام جمعه موقت قم بیان کرد: متأسفانه امروزه بسیاری از فعالیت های اجتماعی ما ناظر به مباحث دینی نیست و حوزه علمیه باید مبانی این فعل‌ها و رفتارها را تزریق کند.

آیت الله اعرافی عنوان کرد: ما زمانی می توانیم نظام مددرسانی و مددکاری اسلامی داشته باشیم که نگاه فلسفی-کلامی، ارزشی-اخلاقی، فقهی-حقوقی و تاریخی-تمدنی را در آن مورد توجه قرار داده و بر اساس آن برنامه ریزی کنیم.

وی گفت: یکی از فعالیت های کمیته امداد مشاوره است و نظام مشاوره موجود با تمام خوبی هایی که دارد، جای کار بیشتری دارد؛ در واقع این نظام به نحوی ناقص است و باید با نگاه دقیق تری در آن ورود کرد.

مدیر حوزه های علمیه کشور افزود: بهره گیری از نگاه های اخلاقی-دینی در مباحث مشاوره ای  از ضروریاتی است که بایددر استفاده از آن دقت شود. همچنین استفاده از تیم های تحقیقاتی برای موضوع مشاوره از مباحث مهم است تا بتوان با نگاهی عمیق تر در این زمینه وارد شد.

امام جمعه موقت قم بیان کرد: کمیته امداد نهادی عملیاتی است که باید رویکرد پژوهشی نیز در آن وجود داشته باشد؛ البته خوشبختانه کمیته امداد قم در این زمینه ورود پیدا کرده و سرمایه گذاری در این زمینه، ارتقاء فعالیت های این نهاد را در پی دارد.

 انتهای پیام

تعداد بازدید : ۷۹۰
(شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶) ۱۲:۲۳پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید