جزییات خبر

سرویس قم
آیت‌الله کعبی:

اگر مردم وجوه شرعی و زکاتشان را بپردازند حتی یک مسلمان فقیر نخواهیم داشت

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: پرداخت زکات و دیگر وجوه شرعی راهکار اسلام برای زدودن چهره فقر از جامعه اسلامی است.

(سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷) ۰۹:۳۳

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، آیت‌الله کعبی، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با سخنرانی در همایش معاونان و مدیران توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد خواستار برنامه‌ریزی منسجم‌تر در امر انفاق و نیکوکاری در کشور شد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه در قرآن همیشه بعد از نماز، زکات مورد تأکید است، گفت: احیای این امر وظیفه حکومت اسلامی است و حاکم اسلامی سیاست‌های آن را وضع می‌کند.

آیت‌الله کعبی مصارف گوناگون زکات را خاطرنشان کرد و گفت: فلسفه اصلی زکات تأمین نیازهای فقرا و مساکین است و اولویت مصارف زکات نیز همین امر بسیار مهم است.
وی سخنرانی مقام معظم رهبری را در نوروز چند سال پیش در حرم مطهر رضوی یادآور شد و گفت: معظم له هندسه نظام اسلامی را تشریح کردند و گفتند: ارتباط باخدا که بهترین حالت آن نماز است، انفاق و احسان که تبلور آن در زکات دیده می‌شود و امربه‌معروف و نهی از منکر سه رکن اصلی نظام اسلامی است.

وی به‌عنوان صاحب‌نظر در فقه حکومتی و حقوق عمومی، زکات را راهکار اسلام برای رفع فقر از جامعه دانست و گفت: با تنظیم زکات بهره‌وری از سرمایه‌های جامعه بیشتر می‌شود.

کعبی با اشاره به اینکه یکی از راهکارهای حکومت اسلامی برای تحقق عدالت اجتماعی سازمان‌دهی زکات با رویکرد حکومتی است، افزود: اگر مردم و ثروتمندان زکات مال و وجوهات شرعی خود را پرداخت کنند، حتی یک مسلمان فقیر باقی نخواهد ماند و حتی زندانیانی که به خاطر فقر در زندان هستند آزاد می‌شوند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه حفظ کرامت فقرا را ضروری دانست و تأکید کرد: افراد ثروتمند باید زکات خود را بدون منت و به‌عنوان یک وظیفه شرعی و حکومتی از طریق متولی آن در کشور یعنی کمیته امداد به فقرا برسانند.

آیت‌الله کعبی با تأکید بر اینکه زدودن چهره فقر واجب شرعی است، گفت: با توجه به آموزه‌های دینی خداوند در اموال اغنیا برای فقرا حقی قرار داده که حکومت اسلامی باید این واجب الهی را احیا کند و مشارکت‌های اسلامی یک گام روبه‌جلو است.

وی برنامه‌ریزی و تلاش دشمن برای بی‌اعتمادی مردم به کمیته امداد را یادآور شد و گفت: این نهاد که مرکز جمع‌آوری صدقات مردم است باید بر اساس عدالت، حافظ امانت جامعه و محتوای آن باشد.

انتهای پیام/

تعداد بازدید : ۷۱۰
(سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷) ۰۹:۳۳

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید