جزییات خبر

سرویس قم
با وجود شرایط سخت اقتصادی

فقط در دو ماه نخست امسال، کمکهای مردمی به کمیته امداد قم 109 درصد رشد داشته است

مدیرکل کمیته ‌امداد استان قم از کمک 160 میلیارد ریالی مردم در ۲ ماه نخست امسال خبر داد و گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 109 درصد رشد داشته است.

(دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹) ۱۲:۱۹

نشست خبری مدیرکل کمیته امداد استان قم با اصحاب رسانه این استان در حالیکه جایگاه تشریفات سالن با تصاویر خبرنگاران شهید محمود صارمی، محمد مهدی میرشریفی، علیرضا افشار و محسن خزایی مزین شده بود با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی برگزار شد.
به گزارش سایت خبری کمیته امداد، اکبر میرشکار، مدیرکل کمیته امداد استان قم با اشاره به اینکه سال ۹۸ از نظر اقتصادی سال سختی برای مردم بود گفت: با این وجود مجموع درآمد کمیته امداد استان قم ۶۷۲ میلیارد ریال بوده که ۴۵ درصد نسبت به برنامه پیش‌بینی‌شده و ۴۴ درصد نسبت به سال ۹۷ رشد داشته است.
وی با بیان اینکه سال گذشته به ۱۷ هزار خانوار غیر تحت حمایت این نهاد ۱۵۰ میلیارد ریال به‌صورت موردی در قالب وام، جهیزیه و درمان بیماران پرداخت شد تصریح کرد: در دو ماه نخست امسال نیز هفت هزار و ۷۶۷ نفر افراد خارج از تحت حمایت به کمیته‌امداد مراجعه و ۱۵ میلیارد ریال کمک دریافت کردند.
میرشکار از اعطای چهار هزار و ۵۱۸ وام قرض‌الحسنه کارگشایی ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون ریالی در سال گذشته را خبر داد و اظهار کرد: صندوق قرض الحسنه امداد ولایت قم در دو ماهه نخست امسال هم 30 میلیارد ریال وام قرض الحسنه به ۵۹۸ پرداخت کرده است.
مدیرکل کمیته امداد استان قم پرداخت 113 میلیارد ریال کمک هزینه جهیزیه به هزار و ۴۱۲ نوعروس تحت حمایت در سال گذشته را یادآور شد و اظهار کرد: امسال هم تاکنون 98 نوعروس مددجو از کمک هزینه جهیزیه این نهاد بهره مند شده اند.
وی بابیان این‌که در ماه رمضان امسال سه میلیارد و ۹۲۰ میلیون ریال فطریه جمع‌آوری شد، ادامه داد: ۲۱ هزار و ۱۰۷ خانوار در طول ماه رمضان بسته‌های معیشتی به ارزش ۴۷ میلیارد ریال دریافت کردند و ۷۶ هزار پرس غذای گرم توسط امدادگران استان درب منازل نیازمندان توزیع شد.
میرشکار هدف گذاری اشتغال ۲ هزار و ۵۴۰ مددجو با اعتبار ۸۱۰ میلیارد را خاطرنشان و تصریح کرد از این تعداد، پرونده ۷۰۰ نفر برای پرداخت وام آماده است که در صورت همکاری بیشتر بانک های عامل این مهم نیز محقق خواهد شد.
وی بابیان این‌که سال گذشته، قم در جذب کمک‌های مردمی مربوط به ایتام رتبه نخست را کسب کرد، افزود: یک هزار و ۸۳۳ یتیم در این استان تحت پوشش کمیته‌امداد و از حمایت مالی ۱۸ هزار حامی
بهره مند هستند.
میرشکار با بیان اینکه ۷۴۳ مددجو از وام ۵۰ تا ۲۰۰ میلیون ریالی ودیعه مسکن کمیته امداد قم استفاده کرده اند گفت: ۵۴۸ نفر هم از وام قرض‌الحسنه خرید و تعمیرات مسکن بهره‌مند شدند
.
وی با اشاره به اینکه ۲ هزار و پنج نفر هم وام اشتغال‌زایی به مبلغ ۶۱۰ میلیارد ریال دریافت کردند، خاطرنشان کرد: درمجموع سال گذشته هفت هزار نفر از وام قرض‌الحسنه کمیته‌ امداد استان قم بهره‌مند شدند.
میرشکار بابیان این‌که سال گذشته ۱۸ واحد مسکونی برای مددجویان خریداری شد، ادامه داد: اگر بنیاد مسکن زمین در اختیار کمیته‌امداد قرار دهد، این نهاد آماده ساخت یک هزار واحد مسکونی برای مددجویان است.
وی گفت: تاکنون به ۴۶ خانواده‌ای که سرپرست خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست دادند،‌کمک‌های بلاعوض از ۳۰ تا ۱۰۰ میلیون ریال پرداخت‌شده است.
وی به خدمات مشاوره‌ای کمیته‌امداد اشاره و بیان کرد: بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر از مشاوره فردی و ۹ هزار نفر از مشاوره گروهی بهره‌مند شدند و حاصل این مشاوره برگشت به تحصیل ۶۸ نفر، برگشت به زندگی مشترک ۲۵ زن مطلقه و آغاز زندگی مشترک ۷۳۰ زوج با یادگیری مهارت‌های زندگی بود.
در حال حاضر، ۲۲ هزار و ۷۰۰ خانوار نیازمند در استان قم شامل بیش از ۴۰ هزار نفر به‌صورت مستمر از کمیته‌امداد خدمات دریافت می‌کنند؛ از این تعداد ۱۵ هزار و ۵۰۰ خانوار زنان سرپرست خانوار هستند که پنج هزار نفر به دلیل طلاق، ۹ هزار فوت سرپرست و بقیه به دلیل زندانی بودن همسر، مسئولیت خانواده را به عهده‌دارند.
از ۴۰ هزار فرد تحت حمایت کمیته ‌امداد قم، ۱۴ هزار نفر بالای ۶۰ سال سن دارند؛ یک هزار و ۱۵۴ بیمار صعب‌العلاج و زمین‌گیر و یک هزار و ۸۳۳ یتیم تحت پوشش کمیته‌امداد است که این ایتام ۱۸ هزار حامی دارند.
در این نشست از سامانه سخا (سامانه خیر و احسان ) به نشانی اینترنتی esakha.ir رونمایی شد؛ در این سامانه بانک اطلاعات نیازمندان و خیران جمع‌آوری ‌شده است که با طراحی و عملیاتی شدن این سامانه، ضمن جلوگیری از ارائه خدمات و کمک‌های موازی، همه نیازمندان زیر چتر حمایتی سازمان‌ها و افراد کمک‌کننده قرار می‌گیرند.
انتهای پیام/

تعداد بازدید : ۱,۶۷۱
(دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹) ۱۲:۱۹
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید