جزییات خبر

سرویس مرکزی

کارآفرینی بانوی اراکی با طعم و طراوت سبزی

خانم طالبی بانوی کارآفرین اراکی با دریافت تسهیلات اشتغال از کمیته امداد برای خود و 6 نفر دیگر شغل ایجاد کرد.

(یکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹) ۰۹:۴۰

در سال های اخیر با افزایش مشغله و گرفتاری خانواده ها، بسیاری از آنها استفاده از محصولات فرآوری شده را ترجیح می دهند. به عنوان مثال در حال حاضر کمتر خانواده ای تمایل دارد، قند مصرفی خود را به صورت کله قند خریداری کرده و در خانه خرد کند یا خرید سبزیجات خرد یا خشک شده رواج زیادی پیدا کرده است.
همین موضوع فرصت‌های شغلی مناسبی ایجاد می کند. قبلا خانواده‌ها تنها سبزی را خریداری و سپس اقدام به تمیز کردن آن می کردند، اما خرد کردن آن را به این مراکز سبزی خردکنی می سپردند که به ازای هر کیلو مبلغ معینی را پرداخت می کردند، اما اکنون وضعیت فرق کرده و این مراکز به تنهایی و با شغل سبزی خردکنی نمی توانند امرار معاش کنند و باید خود را مطابق شرایط روز تغییر دهند.


خانم طالبی، بانوی پرتلاش کارآفرین در گفتگو با خبر نگار سایت خبری کمیته امداد می گوید:
به عنوان زن سرپرست خانوار که مسئولیت دو فرزند را عهده دار بودم ،کار و تلاش را بهترین راهکار برای حل مشکلات و عدم وابستگی به دیگران دانستم و در حدود 12 سال است که به تهیه و توزیع انواع محصولات سبزی، ترشیجات و مواد سرخ کردنی مشغول هستم.
بادریافت 20 میلیون تومان تسهیلات اشتغال در سال 97 از کمیته امداد کار خود را توسعه دادم و خوشبختانه امروز توانستم انواع محصولات را در زمینه سبزیجات به بازار عرضه و علاوه بر خود برای 6 نفر دیگر اشتغال ایجاد کنم.
وی ادامه داد: هرروز صبح مسئول خرید به میدان میوه و تره بار می‌رود و سبزی‌ها را به کارگاه می‌آورد، بعد از آن نیروها شروع به پاک کردن مواد اولیه می‌کنند. در نهایت دو نفر از خانم‌ها وظیفه شستن سبزی‌ها را بر عهده دارند که با دقت و حوصله آن‌ها را می‌شویند و بسته‌بندی می‌کنند، مرحله شست‌وشو با دقت بسیار زیادی انجام می‌شود زیرا با سلامت جامعه در ارتباط است و سبزی‌ها سالم و بهداشتی تحویل مشتری داده می‌شود.
بانوی کارآفرین با اشاره به نقش برنامه‌ریزی درفروش بیان کرد: قبل از اینکه کار فروش و راه‌اندازی کارگاه را انجام دهیم مطالعاتی درزمینه نیاز مردم و بازار انجام شد و از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اقدام به فروش محصولات خود می نماییم.
از درآمد ماهیانه کسب و کار خود راضی هستید؟
-با عنایت خداوند خوشبختانه درآمد خوبی داریم و می توانم مخارج خود و فرزندانم را از این کسب و کار تأمین کنم ؛ هر ماه بخش قابل توجهی از درآمد ما برای اجاره محل کار هزینه می شود که اگر بتوانیم جای مناسبی برای خودمان داشته باشیم این هزینه می تواند به توسعه کار کمک کند.
وی در ادامه در پاسخ به مشکلات و سختی های پیش رو می گوید: نمی‌گویم راه انداختن کارهای خانگی ساده است و هر کسی می‌تواند انجامش دهد، اما با اطمینان می‌گویم که خواستن توانستن است و انسان با توکل بر خداوند و اراده می تواند هر کاری را با موفقیت انجام دهد؛ زنان سرپرست خانوار با مشکلات زیادی روبرو هستند اما هیچ چیز سخت تر از این نیست که محتاج دیگران باشند..
چه وسایل و امکاناتی برای راه اندازی این کسب و کار نیاز است؟
-حداقل فضای لازم برای راه اندازی این کسب و کار خانگی یک اتاق 12 متری است. این کسب و کار به امکانات و تجهیزات سطح بالا و گران قیمت نیازی ندارد. مهم ترین امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی این شغل عبارتند از میزی بزرگ و چند صندلی (برای پاک کردن سبزی روی آن)، تعدادی سبد (برای شست وشوی سبزیجات)، یک یا تعدادی قابلمه یا ظرف بزرگ و اجاق گاز (برای تفت دادن یا پخت سبزیجات)، یک دستگاه پرس خانگی (برای بسته بندی سبزیجات)، یک وسیله نقلیه مانند موتور سیکلت یا خودرو (برای حمل و نقل سبزیجات، در صورت نیاز)، یک خط تلفن و گوشی تلفن (برای سفارش گرفتن) و ارتباط با مشتری و ملزوماتی بهداشتی مانند تعدادی پیش بند، چکمه و چاقو (برای پرسنل).
برای افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند جه توصیه ای دارید؟
قبل از اینکه به فکر فروش بیفتند به یک نکته مهم توجه کنید: سعی کنید قبل از تولید، سفارش بگیرید. این نکته به ویژه برای تولیدکنندگان مواد فسادپذیرتر مثل سبزی خردشده اهمیت بیشتری دارد و اما فروش؛ برای فروش چند راه حل دارند.
مهم ترین گزینه، مذاکره با سوپرمارکت های محله تان است. گزینه بعدی فروش اینترنتی است. با ایجاد صفحات شخصی می توانند برای فروش محصولات تان تبلیغ کنند یا می توانند با نصب چند آگهی در خیابان محل زندگی شان کالاهای تولیدی را به صورت مستقیم عرضه کنند. در آگهی قیمت عرضه به صورت مستقیم را محور تبلیغ تان قرار دهند تا هم محله ای هایتان ترغیب شوند به جای خرید از واسطه ها به صورت مستقیم از شما خرید کنند.
** ***********************************************************
کارآفرینی راهکاری برای برون رفت از مشکلات اقتصادی است که علاوه بر جنبه مادی و درآمدزایی سبب افزایش اعتماد به نفس افراد شده و زندگی آرام‌تری را برای آنها به ارمغان می‌آورد، با کمک کمیته امداد و پرداخت تسهیلات قرض الحسنه اشتغال در سالهای اخیر نیز کارآفرینی در بین تعداد بسیار زیادی ازمددجویان انجام شده و بانوان نیز در این زمینه سهم بسزایی دارند.

انتهای پیام

تعداد بازدید : ۴۴۶
(یکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹) ۰۹:۴۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید