جزییات خبر

سرویس اشتغال
گزارشی از پایتخت نوغان کشور؛

احیای صنعت نوغانداری گیلان با حمایت کمیته امداد

اگرچه ۲۰ استان کشور در زمینه صنعت نوغانداری فعالیت دارند اما در این میان استان گیلان قطب تولید پیله تر ابریشم است اما در دو دهه اخیر با توجه به افزایش دلالی‌ها، مدیریت ناکارآمد و کاهش قیمت خرید از کشاورزان، این تولید مسیر سراشیبی را طی کرده است.

(چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰) ۱۳:۵۸
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، استان گیلان با دارا بودن آب و هوای مناسب و توتستان‌های وسیع از مراکز اصلی پرورش کرم ابریشم بوده است و به دلیل همین زیرساخت، از گذشته دور بسیاری از کشاورزان در کنار کشت برنج به نوغان داری مشغول بوده‌اند.
 
از سوی دیگر یکی از مشکلات نوغانداران فروش محصولاتشان است که ایجاد درگاه مطمئن فروش می‌تواند افراد بیشتری را به این شغل ترغیب کند.
 
دو دهه رکود  در صنعت نوغانداری
 
کافی است پای درد دل نوغانداران و فعالان تولید ابریشم بنشینید تا علت کاهش تولید ابریشم در سال‌های اخیر و رو به افول رفتن این پیشه 4هزار و پانصد ساله را دریابید.
در ابتدای دهه 80 با حضور دلالان و کاهش قیمت، میل به نوغان داری و پرورش کاسته و کاسته تر شد.
 
حسینی یکی از نوغانداران استان گیلان می‌گوید: در سال‌های قبل کشاورز نبود که نرخ تعیین می‌کرد؛ به طور مثال یک تاجر از شهری می‌آمد و می‌گفت قیمت مثلا 20 یا 30 هزار تومان و ما مجبور بودیم به همان قیمت پیله‌های تر را بفروشیم.
 
رحمانی یکی دیگر از کشاورزان نیز می‌گوید: سال گذشته نرخ پیله تر نهایتا تا 65 هزار تومان بود که امسال با کمک کمیته امداد و حمایت از کشاورزان به 160 هزار تومان رسیده است.
 
عباس اهرابی مدیرکل کمیته امدام امام استان گیلان نیز دراین باره می‌گوید: این شغل از ابتدا تا پایان 45 روز است. ۴۵ روز کافی است تا تخم‌های کوچک و سیاه رنگ نوغان ثمربخش شده و به پیله‌های ارزشمند ابریشم بدل شود و به عنوان فعالیت اقتصادی جانبی در کنار کشاورزی و باغداری در فصل بهار، رونق بخش سفره هزاران خانواده باشد.
 
چون خواستگاه این صنعت گیلان است و این صنعت چندین و چند ساله که داشت به دلایل مختلف به فراموشی سپرده می شد، تلاش کردیم با حضور کمیته امداد احیا کنیم.
 
وی می‌افزاید: ایجاد فرصت‌های شغلی و توانمند سازی مددجویان یکی از اولویت‌ها کمیته امداد است که ترغیب آنها به فعالیت در صنعت نوغانداری می‌تواند بخشی از این سیاست را محقق کند. در همین راستا ما توانستیم  در سال 1400 حدود 67 تن پیله تر را مستقیما از کشاورزان استان خریداری و به کارخانه‌های نخ ریسی بسپاریم و دست دلالان را کوتاه کنیم.
 
ایجاد زنجیره فرصت شغلی بومی
 
حبیب‌الله رضادوست، معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان گیلان نیز با اشاره به دلایل ورود این نهاد به موضوع نوغانداری می‌گوید: یکی از سیاست‌های اصلی حوزه اشتغال کمیته امداد، ایجاد زنجیره فرصت شغلی بومی استان است. پرورش ابریشم از مشاغل بومی استان است که متاسفانه به دلیل چند دهه مغفول ماندن، بیم از بین رفتن داشت.
 
وی می‌افزاید: در این راستا ما یک تفاهم‌نامه را بین وزارت جهاد کشاورزی و کمیته امداد با هدف توسعه صنعت نوغان و ایجاد درآمد برای خانواده‌های تحت پوشش انجام دادیم.
 
رضادوست تاکید می‌کند: یکی از موانع اصلی در پرورش کرم ابریشم بحث برگ درخت توت بوده که به دلیل سیاست‌های اشتباه گذشته، شاهد تغییر کاربری‌های گسترده و نابودی آن‌ها بودیم. و ما سال گذشته با همکاری مرکز توسعه نوغان داری 21 هزار اصله نهال توت اصلاح شده بین مددجوها توزیع کردیم و سه هزار تخم نوغان هم به صورت رایگان توزیع شد.
 
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان می‌افزاید: ما یک تفاهم‌نامه مشترک بین وزارت جهاد کشاورزی و کمیته امداد برای توسعه صنعت نوغان و ایجاد درآمد برای خانواده‌های تحت پوشش امضا کردیم. در سال 98 که سال اول این تفاهم بود ما با همراهی کشاورزان 63 تن تولید داشتیم که قیمت پیله تر 80 هزار تومان بود و سال بعد این عدد به 160 هزار تومان رسید که موجب خشنودی کشاورزان شد. سال گذشته ما 67 تن پیله تر تولید کردیم و زنجیره اشتغال از صفر تا صد در استان محقق شد.
 
احیای ظرفیت‌های استان برای تولید ابریشم
 
با افزایش قابل توجه قیمت پیله تر و حمایت از نوغانداران، در دو سه سال گذشته شاهد توجه جدی کشاورزان به این صنعت بوده‌ایم.
 
محمدرضا اسماعیلی مدیر یکی از کارخانه‌های تولید ابریشم می‌گوید: کمیته امداد ورود بسیار خوب و امیدبخشی به موضوع نوغان‌داری داشت طوری که بعد از سال‌ها رکود امسال به صورت روزانه پیله دریافت و خشک می‌کنیم.
 
وی می‌گوید: این حمایت از کشاورزان علاوه بر اینکه باعث رونق گرفتن یک صنعت قدیمی و احیای آن شد، موجب شده که ارز کمتری از کشور خارج شود و حتی شاهد ارزآوری و فروش ابریشم به کشورهای همسایه باشیم.
 
احمدزاده یکی از فعالان حوزه ابریشم نیز می‌گوید: طرح حمایتی کمیته امداد از کشاورزان باعث شد شاهد افزایش تولید پیله تر باشیم؛ ضمن اینکه با کمک کمیته امداد امام برای ورود مستقیم پیله‌ها به بازار، شاهد عدالت بیشتر در پرداخت‌ها به تولیدکنندگان بودیم. این موضوع باعث افزایش روحیه کشاورزان و ورود تولیدکننندگان بیشتر به این عرصه شده است.
 
وی می‌گوید: یک خوبی دیگر کمیته امداد، برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای علاقه‌مندان، کشاورزان و نیازمندان بود، ضمن اینکه با ارائه جعبه تخم نوغان رایگان به آن‌ها زمینه ورود حداکثری به این عرصه را فراهم کرد.
 
عباس اهرابی، مدیرکل کمیته امداد استان گیلان نیز دراین‌باره می‌گوید: توسعه و ترویج صنعت نوغانداری و پرورش کرم ابریشم در بین خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد جز اولویت‌ها و برنامه‌های این نهاد در استان گیلان است.
 
وی اضافه می‌کند: به لحاظ اقلیمی و نیاز کشور، نوغانداری اهمیت ویژه‌ای دارد اما بر اساس سیاست‌های نادرسته گذشته این صنعت با ارزش مورد بی‌مهری قرار گرفت و موجب نابودی باغات توت و صنایع مرتبط با ابریشم شد.
 
توزیع رایگان تخم نوغان و آموزش به کشاورزان و به ویژه خانواده‌های تحت پوشش از دیگر برنامه‌های کمیته امداد بود که با هدف حمایت از گسترش این صنعت انجام شده است و امیدواریم جمیع این اقدامات موجب رونق دوباره این حرفه بومی در گیلان شود.
 
انتهای پیام
 
تعداد بازدید : ۹۸۷
(چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰) ۱۳:۵۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید