جزییات خبر

سرویس مشارکت های مردمی
گزارشی از فعالیت‌های مرکز نیکوکاری «نشان»؛

مردمی شدن امدادرسانی با توسعه مراکز نیکوکاری در سطح محلات

انتقال تجارب و سازماندهی کردن فعالیت‌های خیریه از جمله اهداف کمیته امداد برای راه‌اندازی مراکز نیکوکاری است تا در کنار مردمی کردن امدادرسانی، شبکه خیر و احسان را در سطح محلات، مساجد، مراکز علمی و فرهنگی و دیگر اجتماعات خیران بگستراند.

(یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰) ۱۳:۲۸
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، کمیته امداد برای ارائه بهتر خدمات خود و فراگیر کردن فرهنگ احسان و نیکوکاری، بخشی از فعالیت‌های خود را به موسسات خیریه مردمی با نام «مراکز نیکوکاری» واگذار کرده است تا علاوه بر این‌که نیازهای اقشار آسیب‌پذیر به شکل بهتر دقیق‌تر در اختیار آنها قرار گیرد، نگاه اداری و سازمانی از این فعالیت‌ها برداشته شده و مشارکت‌های مردمی به شکل بهتری به ظهور و بروز برسد. اعطای مجوز تاسیس مراکز نیکوکاری زیر نظر خود کمیته امداد تلاشی است در همین جهت که در سال‌های اخیر پا گرفته و به ثمر نشسته است.
 
کمیته امداد در اداره امور مراکز نیکوکاری دخالت ندارد و تنها تجارب خود را در اختیار آنها قرار می‌دهد و این مراکز از نظر مالی و اداری مستقل عمل می‌کنند. مراکز نیکوکاری با هدف نهادینه‌سازی فرهنگ احسان و نیکوکاری به‌صورت محله‌محور، شناسایی خیران و نیازمندان واقعی محله و ارائه خدمت به نیازمندان از طریق کمک‌های مردمی در محل سکونت و گسترش ارتباطات بین مردم در محله آغاز به کار کرد تا امکان فعالیت داوطلبانه مردمی برای خدمت‌رسانی به نیازمندان را برای همگان فراهم کنند.
 
یکی از مراکزی که در قالب چنین طرحی در شهر تهران با کمیته امداد همکاری دارد مرکز نیکوکاری «نشان» است؛ این مرکز که در منطقه 5 شهرداری تهران واقع شده از آبان‌ماه سال گذشته فعالیت خود را به صورت منسجم در قالب یک مرکز نیکوکاری و با اخذ مجوز فعالیت از کمیته امداد آغاز کرده است.
 
اینجا با حضور کمیته امداد، فعالیت خیرین سامان می‌یابد
 
مرتضی اسکندری، رئیس هیات عامل مرکز نیکوکاری نشان در ارتباط با فعالیت‌های این مرکز می‌گوید که در سال‌های گذشته در کنار چند تن از دوستان، خانواده‌های نیازمندی را تحت پوشش قرار داده و از آنها حمایت می‌کردیم اما از آبان‌ماه سال گذشته فعالیت‌هایمان را با تاسیس یک مرکز نیکوکاری با مجوز کمیته امداد، ساختارمند کردیم.
 
عمده فعالیت‌های ما معطوف به ایتام و خانوده‌های آنان است. با توجه به جامعه هدفمان، نوع خدمت‌رسانی ما به آنها به چند بخش درمانی، معیشتی، اشتغال و مسکن تقسیم می‌شود.
 
وی در ارتباط با جزئیات حمایت‌های این مرکز عنوان کرد: به‌طور کلی مرکز نیکوکاری نشان در حال حاضر60 خانواده را تحت پوشش دارد که برخی از آنها به‌دلیل ابتلا به بیماری‌های خاص نیازمند حمایت‌های درمانی هستند و در حد توان به آنها کمک می‌شود.
 
علاوه بر این موضوع ما بحث تغذیه سالم را نیز در اولویت‌های خود داریم؛ با توجه به این‌که خیریه‌ها و مراکز نیکوکاری در بحث بسته‌های معیشتی و ارزاق مشارکت دارند تلاش کردیم محوریت فعالیتمان را به موضوع تأمین گوشت و پروتئین به خانواده‌های تحت پوشش معطوف کنیم. در ابتدا این موضوع به‌صورت ماهیانه انجام می‌شد اما به لطف خدا و حمایت خیرین نوبت ذبح‌های ما افزایش یافته و توزیع ما هفته‌ای یکبار در بین همان 60 خانواده انجام می‌شود که 20 خانواده در رباط کریم، 20 خانواده در منطقه شوش و 20 خانواده هم در منطقه 5 شهرداری تهران حضور دارند.
 
رئیس هیات عامل مرکز نیکوکاری نشان ارزش ریالی کمک‌های انجام شده در این دو بخش را در ۵ ماهه جاری حدود 300 میلیون تومان عنوان کرد؛ به‌عبارتی به‌طور متوسط به هر خانواده ماهی یک میلیون تومان کمک شده است.
 
خیران چگونه می‌توانند در تامین مسکن اقشار محروم کمک کنند؟
 
اسکندری در ادامه از حمایت‌ها و فعالیت‌های این مرکز در حوزه مسکن سخن به ‌میان آورد و گفت: با توجه به این‌که یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم موضوع مسکن است به سراغ روستاهایی در مناطق محروم ایلام و گلستان رفته و 15 واحد مسکونی را شناسایی کردیم که عمده آنها صاحبانشان زنان سرپرست خانوار بودند که علاوه بر آورده‌شان، وام‌های حمایتی از کمیته امداد برای تکمیل خانه‌هایشان دریافت کرده بودند ولی به‌دلیل گرانی مسکن نتوانستند خانه‌هایشان را تکمیل کنند که در این موارد مرکز نیکوکاری ما ورود کرده و تا سقف 40 میلیون تومان به آنها کمک کرده و تاکنون 9 واحد آنها تکمیل شده و بقیه نیز تا یک ماه آینده تحویل داده می‌شود.

 

مرکز نیکوکاری

علاوه بر این در طرح 352 واحد مسکونی پیشوای ورامین که کمیته امداد از مسکن مهر تحویل گرفته بود و به‌دلیل گرانی مسکن برخی از این واحدها تکمیل نشده بود هم با تعهدی که به امداد دادیم با آورده 800 میلیون تومانی، 40 واحد را تکمیل کنیم که از 4 ماه گذشته در حال تکمیل است.
 
مشاغل خرد؛ راه‌حل توانمندسازی زنان سرپرست خانوار
 
وی در ادامه در خصوص فعالیت‌های مرکز نیکوکاری نشان در حوزه اشتغال‌زایی و توانمندسازی سخن به‌میان آورد و اظهار کرد: با برخی از خیرین در منطقه شوش فضایی فراهم شد تا 10 نفر از زنان سرپرست خانوار حضور پیدا کرده و به تولید ترشی خانگی و محصولاتی از این دست بپردازند و در ازای آن مزد دریافت کنند و اخیرا با کمک یکی از خیران دستگاه سبزی خشک‌کن هم خریداری شده که این موضوع باعث می‌شود تا فعالیت‌های آنها به‌سمت مکانیزه شدن سوق پیدا کند؛ در واقع مرکز بدون نیت کسب درآمد برای خود، سرمایه‌ای را آورده و برای آنها مواد خریداری می‌کند و درآمد حاصل از آن را به آنها بازمی‌گرداند.
 
رئیس هیات عامل مرکز نیکوکاری نشان در پایان با تاکید بر اینکه با تداوم اقدامات در قالب مرکز نیکوکاری، فعالیت‌های خیرخواهانه ساختارمند شده است، خاطرنشان کرد: این مجموعه که توسط خیرین اداره می‌شود، مشتمل بر 10 نفر نیروی انسانی است که هیچ مزایای مادی دریافت نمی‌کنند و هزینه جاری دفتر نیز از منابع غیر از کمک‌های مردمی تامین می‌شود.. همچنین بهره‌مندی از تجربیات کمیته امداد در بحث حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و محروم علاوه بر این‌که فعالیت‌های ما را سازمان‌یافته کرده، میزان کمک‌ها را نیز افزایش داده است.
 
انتهای پیام
 
 
تعداد بازدید : ۶۸۲
(یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰) ۱۳:۲۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید