جزییات خبر

سرویس مشارکت های مردمی
گزارشی از برگزاری آئین نذر قربانی؛

گفتگو با نیکوکاری که ادای نذرش ۲۴ ساله شد

نیکوکار تهرانی با وفای به عهد ارزشمند و مثال‌زدنی، نذر قربانی خود را در بیست و چهارمین سال به مددجویان کمیته امداد اهدا کرد.

(شنبه ۲ اَمرداد ۱۴۰۰) ۱۶:۳۳
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، برخی انسان‌ها وقتی عهدی می‌بندند، چنان به آن پیمان وفادار می‌مانند که تبدیل می‌شوند به مثال و نمونه بارزی برای امانت‌داری و ایفای عهد. انسان‌هایی که اگر به اطراف‌مان نگاهی بیندازیم، قطعا در همسایگی‌مان، میان خویشان یا نزدیکان و همکاران‌مان آن‌ها را می‌بینیم.
 
قطعا سیدمهدی امامی، یکی از این افراد است که ۲۴ سال تمام بدون وقفه، عهدی را که با خدای خود بسته و نذری را که تعهد کرده به جا می‌آورد.
 
پایبندی به عهدی 24 ساله
 
آقای امامی با بیان این مطلب که هر سال در روز عید قربان، گوسفندی را به نیت نیازمندان قربانی می‌کند، می‌گوید: ادای این نذر امسال ۲۴ ساله شد و قطعا تا عمر من باقی است و خدا مساعدتم کند، این نذر را انجام خواهم داد و پایبند عهدم با خدا خواهم بود.
 
او درباره دلیل این نذر و آغاز آن می‌گوید: فرزندم در ۶ سالگی مبتلا به سرطان شد. پیشرفت بیماری به حدی بود که بسیاری از پزشکان قطع امید کرده بودند. تنها راهی که برایم باقی مانده بود، توسل به خدا بود و ادامه مداوا.
 
این خیر نیکوکار ادامه می‌دهد: همان موقع نذر کردم که اگر فرزندم بهبود پیدا کند، هر سال یک گوسفند قربانی نیازمندان کنم. فرزندم چهار سال تمام شیمی درمانی شد و سرانجام شفا پیدا کرد.
 
این خیر اضافه می‌کند: الان فرزندم ۲۹ ساله است و ما ۲۴ سال تمام است که به یاد این لطف خداوند هر سال گوسفندی را در روز عید قربان به نیت نیازمندان و ادای عهد قربانی می‌کنیم.
 
 حالِ خوب نذر کنندگان
 
امامی با بیان این نکته که امسال هفتمین سالی است که گوسفند قربانی را به کمیته امداد اهدا می‌کنم، می‌گوید: پس از قربانی کردن گوسفند باید گوشت آن را به نیازمندانی که شناسایی کرده بودم، تقدیم می‌کردم. این کار دشواری‌هایی داشت اما الان با استقرار غرفه کمیته امداد در محل عرضه دام زنده، گوسفند را بعد از قربانی شدن به کمیته امداد تحویل می‌دهم.
 
این خیر می‌افزاید: در تمام این سال‌ها خیران و افرادی را که نذر داشته‌اند دیده‌ام. نکته جالب اینکه همه ما بعد از ادای نذر، دچار یک آرامش عجیب و سبکی می‌شویم که نشان می‌دهد ادای نذر و کمک به محرومان چقدر می‌تواند روح را صیقل بدهد و آدم را به آرامش برساند.
 
این خیر نیک‌اندیش ضمن توصیه به همه شهروندان برای کمک به یتیمان و نیازمندان می‌گوید: آن قدر در قرآن و احادیث درباره کمک به یتیمان سفارش شده است که نشان دهنده اهمیت موضوع و بزرگی آن است و بی‌توجهی به آن‌ نمی‌تواند پاسخ داشته باشد. به عنوان فردی که ۲۴ سال نذرم را ادا می‌کنم به همه آن‌هایی که قصدشان کمک به ایتام است می‌گویم با هر میزان کمک ابتدا خودتان دچار شعف و سبکی می‌شوید. همین حالت نشان می‌دهد چقدر این کمک‌ها سفارش شده و ارزشمند است.
 
 مردم گرفتار تبلیغات منفی نشوند
 
سیدمهدی امامی با بیان این که متاسفانه برخی تلاش می‌کنند با سیاه‌نمایی قربانی کردن تحت تاثیر قرار دهند، می‌گوید: همیشه در آستانه عید قربان در فضای مجازی مطالبی منفی در مورد انجام نذر قربانی می‌بینیم که با هدف تضعیف این سنت نیکو بیان می‌شود که خوشبختانه مردم ما بیش از گذشته به انجام نذر قربانی پایبند هستند.
 
وی اضافه می‌کند: گوسفندی که قربانی می‌شود، سهم نیازمندان و یتیمان است و چه نذری بالاتر از این می‌تواند وجود داشته باشد.
 
این خیر دریادل در ادامه می‌گوید: کمیته امداد با راه‌اندازی غرفه پذیرش گوشت قربانی در میادین و کشتارگاه‌های عید قربان علاوه بر اینکه توانسته خدمتی را برای نیازمندان انجام دهد، موجب تشویق مردم به انجام نذر قربانی هم شده و باورهای نادرست برخی افراد را نیز کنار زده است.
 
این خیر اضافه می‌کند: قربانی کردن برای فقرا ارزش معنوی بسیار بالایی دارد و من از تمام توانمندان و آن‌ها که نذر می‌کنند، درخواست دارم یتیمان نیازمند و افراد تحت حمایت کمیته امداد را در اولویت اقدامات خیرخواهانه خود قرار دهند.
 
انتهای پیام
تعداد بازدید : ۵۹۰
(شنبه ۲ اَمرداد ۱۴۰۰) ۱۶:۳۳
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید