جزییات خبر

سرویس مشارکت های مردمی
با هدف تسریع در روند واکسیناسیون شهروندان؛

مرکز نیکوکاری سیدالشهدا پایگاه تزریق واکسن کرونا شد

به منظور تسریع در واکسیناسیون شهروندان و کمک به شبکه بهداشت و درمان کشور، مرکز نیکوکاری سیدالشهدا (ع) به پایگاه تزریق واکسن کرونا در شرق تهران تبدیل شد.

(شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰) ۱۸:۴۹

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، این روزها با شیوع موج جدید کرونا و گونه جهش یافته این ویروس، افزایش سرعت واکسیناسیون موضوعی ضروری است که از سوی مسئولان ذی‌ربط بارها نسبت به آن تاکید شده است.

طی ماه‌های گذشته وجود صف‌های طولانی متقاضیان دریافت واکسن را یکی از معضلات پایگاه‌های سلامت برای تزریق واکسن به مردم بوده و همچنین نبود فضای کافی در مراکز واکسیناسیون در مواردی به این مشکلات دامن زده است.

این وضعیت در تهران و دیگر کلانشهرها به مراتب نگران کننده‌تر است. ضمن اینکه باید به این موضوع توجه داشت که با توجه به گرمای هوا، ایستادن در صف طولانی برای سالمندان و گروه‌های دیگر سنی سخت و دشوار است.

در چنین شرایطی یکی از مراکز نیکوکاری کمیته امداد در پایتخت ضمن توافق با مراکز بهداشت، فضای خود را در اختیار متقاضیان دریافت واکسن قرار داده است که به گفته اهالی محل در وضعیت فعلی کشور، هیچ کاری به نیکویی حفظ سلامت شهروندان نیست.

امروز به یکی از این مراکز نیکوکاری در محله «شیوا و جوادیه» در جنوب شرق تهران سری زده‌ایم. در حیاط ورودی حسینه سیدالشهدا (ع) چند ردیف صندلی چیده‌اند، سایه‌بانی نصب کرده‌اند و تعدادی از متقاضیان نیز منتظر رسیدن نوبت‌شان برای تزریق واکسن هستند.

• به صف مبارزه همگانی با کرونا پیوسته‌ایم

قاسم لواسانی، بازنشسته آموزش و پرورش و مسئول مرکز نیکوکاری سیدالشهدا انگیزه مسئولان مرکز برای کمک به شهروندان می‌گوید: تسریع در روند واکسیناسیون و قرار دادن همه امکانات از سوی نهادهای مختلف برای این امر یکی از مهمترین خواسته‌ها و تاکیدات مقام معظم رهبری است. ما نیز به این خواسته لبیک گفتیم و آمادگی‌مان را برای این مبارزه همگانی با کرونا اعلام کردیم.

وی ادامه می‌دهد: در همین راستا طی توافقی که با اداره بهداشت شرق تهران داشتیم، همه امکانات این مجموعه را در اختیار کادر درمان قرار دادیم و در حال حاضر روزانه در این مرکز به طور متوسط از 800 تا 1400 دوز واکسن تزریق می‌شود.

لواسانی با بیان این مطللب که ما تزریق واکسن را از اواخر تیرماه در این مرکز آغاز کرده‌ایم، اضافه می‌کند: در حال حاضر افرادی که پیامک دریافت می‌کنند، با مراجعه به این مجموعه واکسن می‌زنند و پرسنل وزارت بهداشت پنج روز در هفته در خدمت شهروندان این محله هستند.

مدیر مرکز نیکوکاری سیدالشهدا در ادامه می‌گوید: همه ما خانواده خداوند هستیم و وقتی خدا را دوست داریم باید به خانواده‌اش خدمت کنیم. به عقیده من واکسن زدن در مراکز نیکوکاری و مساجد تلفیق چند کار نیک با همدیگر است.

• تزریق روزانه 1200 واکسن در مرکز نیکوکاری سیدالشهدا

داخل حسینه، فرش‌ها را یک سو نهاده‌اند و به جای آن چندین میز برای تزریق واکسن و ردیف‌های چندگانه صندلی چیده‌اند که متقاضیان دریافت واکسن روی آن‌ها نشسته‌اند.

خانم بارگیر کارشناس برنامه بهبود تغذیه مرکز بهداشت شرق است که در زمان واکسیناسیون ناظر بیمارستان طرفه و حسینیه سیدالشهداست.

او با بیان این مطلب که اکنون حدود 2 ماه است که اینجا به عنوان ناظر واکسیناسیون هستم می‌گوید: مرکز نیکوکاری حسینیه سیدالشهدا لطف کرده و مکان خود را در اختیار ما قرار داده است. همچنین تجهیزات لازم از صندلی و میز و سیستم برق‌کشی و خنک کننده و پذیرایی و ... را کامل در اختیار ما قرار داده‌اند. ضمن اینکه در حیاط هم سایه‌بانی برای مراجعان نصب کرده‌اند.

بارگیر با اشاره به انجام چهار لاین واکسیناسیون در این مرکز می‌گوید: ما از ساعت 7 صبح تا 2 بعدازظهر میزبان متقاضیان هستیم و به طور متوسط روزانه 1200 واکسن تزریق می‌کنیم.

ناظر واکسیناسیون خانه نیکوکاری اضافه می‌کند: ما برای واکسیناسیون، یک پزشک مستقر، یک مشاور و یک مسئول آموزش هم در کنار پرستاران تزریق کننده واکسن داریم تا در صورت بروز مشکل یا ایجاد سوال، پاسخگوی شهروندان باشند.

روی همه صندلی‌ها مردان و زنان میانسالی نشسته‌اند در انتظار رسیدن نوبت‌شان و نو به نو متقاضیان جدید از راه می‌رسند. اگرچه فضای حسینیه و مرکز نیکوکاری در اختیار وزارت بهداشت قرار گفته اما این سبب نشده که دیگر امورات مرکز با خللی مواجه شود.

لواسانی، مدیر مرکز نیکوکاری سیدالشهدا (ع) با بیان اینکه از زمان شروع واکسیناسیون، کمک‌های مردم به مرکز نیکوکاری هم افزایش یافته است، می‌گوید: با حضور متقاضیان دریافت واکسن، تاکنون در چند نوبت صندوق‌های صدقات این مرکز هم با لطف مردم پر شده‌ است. شهروندان وقتی به این مرکز می‌آیند و خدمات ما را می‌بینند، خودشان هم ترغیب می‌شوند که به نیازمندان کمک کنند.

وی تاکید می‌کند: در این روزها به نظر من هیچ کار نیکی بهتر از بسترسازی برای تزریق سریع‌ واکسن نیست، ضمن اینکه شاهد بودم که بسیاری از مراجعان وقتی به این مرکز رجوع کردند و خدمات ما را دیده‌اند، ابراز تمایل کردند که برای کارهای خیرخواهانه با ما مشارکت داشته باشند.

انتهای پیام

 

 

تعداد بازدید : ۸۷۶
(شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰) ۱۸:۴۹
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید