جزییات خبر

سرویس اشتغال
گزارشی از طرح اشتغال موفق مددجوی کمیته امداد:

جوان مددجو که راهبر شغلی کمیته امداد شد/ کارآفرینی برای 35 نفر با راه‌اندازی طرح اشتغال

جوان مددجوی خوش‌فکر مازندرانی با راه‌اندازی آشپزخانه و تهیه غذا توانسته علاوه بر خودکفایی و کسب درآمد، برای 35 نفر دیگر نیز شغل ایجاد کند.

(سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰) ۱۶:۱۶
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، جواد یکی از جوانان سختکوشی است که در 9 سالگی پدر خود را از دست داده و به همراه مادر و خواهر کوچکترش در شهرستان فریدونکار استان مازندران تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفته است. از آن زمان جواد تصمیم گرفت در کنار کمک‎های معیشتی کمیته امداد، برای تامین معاش خود و خانواده وارد بازار کار شده و در ادامه با اخذ وام اشتغال‌زایی توانست به عنوان یکی از کارآفرینان موفق در استان معرفی شود.
 
وی در مورد آن روزها می‌گوید: پدرم برخلاف بیشتر مردم منطقه، کشاورز نبود و پس از فوتش هیچ زمین کشاورزی برای ما به جا نگذاشت به همین دلیل برای امرار معاش ناچار شدیم از نهادهای حمایتی کمک بگیریم. نخستین درآمدی که کسب کردم از محل فروش سبزی و میوه به صورت دستفروشی در بازار روز بود و همین کار را تا زمان قبولی در دانشگاه ادامه دادم که کمک خرج نسبتا خوبی برای خانواده بود.
 
این جوان کوشا ادامه می‌دهد: پس از قبولی در دانشگاه، دیگر کار دستفروشی انجام ندادم و در قسمت رستوران یکی از هتل‌های شهرمان مشغول شدم و این نخستین جرقه برای تاسیس رستوران و آشپزخانه بود که در ذهن من روشن شد. همین شد که به اداره کمیته امداد شهرمان مراجعه کردم و طرح خود را برای تاسیس رستوران به صورت مکتوب به آنان ارائه دادم. کمیته امداد نیز پس از مطالعه و بررسی طرح، با ارائه وام به من موافقت کرد. همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر از این حرفه، مشاورانی به من معرفی کردند که صفر تا 100 کار را به من آموزش دهند. 
 
جواد می‌افزاید: در سال 92 بود با تکیه بر تجربیات خود از کار آشپزی، توانستم مسئولان کمیته امداد را قانع کنم تا با ارائه وام به من موافقت کنند و در آن زمان پس از دریافت تسهیلات یک آشپزخانه کوچک با مشارکت دو نفر از دوستانم راه‌اندازی کردیم که فقط غذای بیرون‌بر تهیه می‌کردیم. البته پس از مدتی که کار ما رونق گرفت شرکا از هم جدا شدیم و هر کدام آشپزخانه خودمان را راه‌اندازی کردیم.
 
وی می‌گوید: برای تامین نیرو در آشپزخانه هم از کمیته امداد کمک گرفتم و قصد داشتم از مددجویان این نهاد استفاده کنم تا کمکی به آنان باشد. در آنجا به من گفتند اگر از مددجویان استخدام کنی و بیمه آنان را برقرار کنی به ازای هر نیرو مبلغی وام در اختیار خواهی گرفت که من همین اقدام را انجام دادم چون دوست داشتم افرادی مشابه خودم را به نان و نوایی برسانم. در آن زمان 6 نفر را مشغول به کار کردم و به ازای هر کدام از آنها 75 میلیون تومان وام خوداشتغالی دریافت کردم و توانستم به کار خودم رونق بیشتری بدهم. به طوری که امروز که محاسبه می‌کنم حدود 35 نفر را مشغول به کار کرده‌ام که 17 نفر از آنان از خانواده‌های تحت حمایت امداد هستند.
 
این جوان خوش‌فکر با بیان اینکه کمیته امداد زمینه پیشرفت بسیاری از جوانان محروم را فراهم کرده است، می‌افزاید: با کمک‌های این نهاد درآمد ماهیانه من از کار تهیه غذا و آشپزخانه بیش از 15 میلیون تومان است و خوشحالم که توانسته‌ام علاوه بر خودکفایی و تامین مایحتاج خانواده، برای تعداد زیادی از افراد کار و درآمد ایجاد کنم تا آنها نیز روی پای خودشان بایستند.
 
او در پایان می‌گوید: جوانان زیادی هستند که فکر و ایده‌های عالی در ذهن دارند اما کسی به آنان مشاوره نداده است یا از آنان حمایت نمی‌کند. در مورد من کمیته امداد مشوق و راهنما بود و امروز خودم به عنوان راهبر شغلی این آمادگی را دارم که ضمن توسعه کسب و کارم، دیگر جوانان با استعداد را آموزش دهم یا مشغول به کار کنم.
 
انتهای پیام
 
 
 
تعداد بازدید : ۵۰۳
(سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰) ۱۶:۱۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید