جزییات خبر

سرویس فرهنگی
به مناسبت روز شعر و ادب فارسی انجام شد:

گفتگو با مددجوی 63 ساله و نویسنده چهار رمان اجتماعی

بانوی مددجوی 63 ساله که نویسندگی را از 50 سالگی آغاز کرده با وجود سختی‌های زندگی، تاکنون چهار رمان در حوزه‌های مختلف اجتماعی به انتشار رسانده است.

(شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰) ۱۶:۱۸
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، محبوبه قدیم‌علی‌زاده بانوی 63 ساله تهرانی و مادر چهار فرزند است. حدود 20 سال پیش از همسرش جدا شده و در این سال‌ها یکی از فرزندانش از دنیا رفته است. همچنین یکی از فرزندانش دچار ناراحتی اعصاب بوده و با دارا بودن 40 سال سن، خانه‌نشین است. 
 
وی که پس از جدا شدن از همسرش برای گذران زندگی و تأمین خرج آنها خیاطی می‌کرده، پس از مدتی به‌ دلیل مشکل ستون فقرات به ناچار کمرش را جراحی کرده و از کار افتاده می‌شود. همین موضوع باعث شد تا برای گذران زندگی، خود و فرزندانش تحت پوشش کمیته امداد قرار بگیرند.
 
خانم قدیم‌علی‌‌زاده چندی پیش نیز به دلیل آرتروز دستانش را هم جراحی کرده است و علاوه بر این موارد فشار خون و قند را هم باید به مشکلات سلامتی او اضافه کرد.
مشکلات این مددجوی کمیته امداد گویا تمامی ندارد و هزینه درمان پسرش که به‌دلیل مشکلات روحی با او زندگی‌ می‌کند، نیز به او تحمیل شده است. از سوی دیگر خواهری دارد که در یک مرکز خیریه نگهداری می‌شود و به‌‌ دلیل این‌که به سرطان مبتلا شده هر از چندگاهی از او می‌خواهند تا برای انجام آزمایشات هزینه‌ای پرداخت کند.
 
هر کدام از مشکلات اشاره شده می‌تواند یک خانواده را به زانو در آورد و جریان زندگی‌ آنان را دچار اختلال کند. اما این تمام ماجرا نیست زیرا خانم قدیم‌علی‌زاده از زمانی‌که به‌دلیل مشکلات جسمانی توان کار کردن را از دست داد، دست به کاری خارق‌العاده زد که باورش برای زنی در سن و سال و شرایط او کمی عجیب به نظر می‌رسد.
 
این مددجوی خوش ذوق در حالیکه به دهه ششم زندگی رسیده بود به حرفه نویسندگی روی آورده و با تکیه بر ذوق و قریحه خاص خود تاکنون سه کتاب رمان با موضوعات اجتماعی به چاپ رسانده است.
 
نکته جالب توجه این‌که این مددجوی کمیته امداد هیچ تحصیلات آکادمیک هم ندارد و با داشتن تنها 6 کلاس سواد که آن هم به‌صورت غیررسمی و با کمک یکی از کارشناسان کمیته امداد آموزش دیده است، توانسته دست به این کار بزرگ بزند.
 
بانوی پرتلاش کمیته امداد در ارتباط با آغاز فعالیت نویسندگی‌اش می‌گوید: من سواد نداشتم و زمانی‌که برای ادامه تحصیل به آموزش و پرورش مراجعه کردم، به‌ دلیل بالا بودن سنم، مرا نپذیرفتند و به همین دلیل به کمک یکی از کارشناسان کمیته امداد تا کلاس ششم به‌ صورت غیررسمی درس خواندم و پس از مدتی به نوشتن روی آوردم.
کتاب‌هایی که خانم قدیم‌علی‌زاده نوشته، بیشتر در حوزه آسیب‌های اجتماعی است و تاکنون سه کتاب در این‌خصوص با نام‌های «فرزندان سیاره»، «قهرمان توهم» و «داغ زنجیر» منتشر کرده است.
 
وی در این باره می‌افزاید: نوشتن کتاب‌هایم از سال 88 به ترتیب 7 سال، 3 سال و 2 سال به طول انجامید. کتاب اولم یعنی «فرزندان سیاره»، وقتی منتشر شد خودم تمام نسخه‌ها را فروختم و با درآمد حاصل از فروش آن، موفق شدم کتابم را به چاپ دوم برسانم که و آن را وزارت ارشاد خریداری کرد. همچنین با درآمد فروش کتاب اولم به ارشاد، موفق شدم کتاب دومم را به چاپ برسانم. برای آخرین اثر چاپ شده‌ام هم 4.5 میلیون تومان برای هزینه چاپ و 1.5 میلیون تومان هم برای ویراستار پرداخت کرده‌ام و امیدوارم کمیته امداد در کنار تامین هزینه‌های زندگی، در این زمینه هم یار و یاور باشد.
 
وی در مورد اثر جدیدش هم عنوان می‌کند که ژانر این کتاب طنز بوده و عنوان آن «ننه سرور و قصه‌های اجق وجق» است و از آن فضای آسیب‌های اجتماعی فاصله دارد.
 
قدیم‌علی‌‌زاده در ارتباط با وضعیت زندگیش هم عنوان می‌کند: با وجود کمک‌های امداد، روزگار به سختی می‌گذرد. خدارا شکر خانه‌ای کوچک در دروازه غار از پدرم به من رسیده و مشکل مسکن ندارم، هرچند همین خانه هم نیاز به تعمیرات دارد که از سوی کمیته امداد سال گذشته سقف خانه را تعمیر کردند. 
 
این بانوی پرتلاش اضافه می‌کند: مستمری کمیته امداد بخشی از هزینه‌های زندگی را تامین می‌کند اما در حوزه فرهنگی و حمایت از تولیدات هنری مددجویان باید اقدام بیشتری انجام شود. البته برای نوجوانان و جوانان برنامه‌های فرهنگی وجود دارد اما انسان در هر سن و سالی می‌تواند به فرهنگ و هنر رو آورد و موفق شود.
 
انتهای پیام
 
تعداد بازدید : ۳۰۵
(شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰) ۱۶:۱۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید